Droonide mäng – Phantom 4 Pro vs Mavic Pro

Viimasel ajal olen saanud päris palju droone katsuda ning katsetada.

Vôib öelda, et tunnen ennast juba pàris koduselt drooniga DJI Phantom 4 Pro, kuid môned nàdalad tagasi sain Photopointilt kasutamiseks drooni Mavic Pro, mis on veidi pisem, kompaktsem ning ka hinnasôbralikum. Teengi jàrgnevalt väikese ülevaate, mis mulle meeldis, mis mitte ning vôrdlen kahte drooni oma kogemusest làhtuvalt.

Alustaksin aga sellega, et minu arvates on droon nagu koduloom – vàike ja armas ning iga kord kui droon kàima panna, see justkui turtsuks, samal ajal kàppadega pead sügades.

Minu kogemuste materjalid pärinevad Meenikunno rabast. Eesmärgiks oli ühel korral filmida ning teisel korral pildistada ning seda kõike võimalikult ekstreemsetes oludes.

 

Foto: DJI Phantom 4 Pro, Meenikunno raba (25.11.17) (Kristin Hansen)

Kui vôrrelda Mavicu Phantoniga, siis kôige esimesena kargab mulle pähe see, kui mitmesse karpi ning kui paljudeks eri osadeks oli Mavic jagatud., alguses vôttis kohe silme eest kirjuks ning ei osanud kusagilt alustada. Phantom seevastu on pakitud palju mugavamalt ning jagatud vaid mõneks osaks – aku, pult, laadija (2-s osas) ning droon ise. Kui Mavicuga làhemalt tutvust tegin, sain süsteemile pàris kiiresti pihta. Igal karbil on konkreetse jupi nimi ning mingis môttes on see pàris organiseeritud.

Kasutusjuhend oli môlemal droonil suhteliselt hàsti ning arusaadavalt loetav, kuid arvan siiski, et kasutusjuhendi lugemine ei anna oskuseid reaalselt ohtlikes olukordades tegutsemiseks. Üks asi on eelnevalt teooria läbi töötada, teine asi aga päriselt läbi kogeda. Tahtsin saada maksimum kasutajakogemust erinevates ilmastikuoludes, et siis võrrelda ka seda, kuidas ma pingeolukorras hakkama saan. Katsetasin mõlemat drooni väga tuulise ilmaga. Esimene arvamus võib ju olla, et kuna Phantom Pro on palju suurem, kui Mavic, on kontroll parem, aga ei, oli hoopis vastupidi. Mavic on väiksem ning tema juhitavus oli suures tuules palju parem.

Kaanefoto ja see foto: DJI Mavic Pro + polarisatsioonifilter ND4, Meenikunno raba (9.12.17) (Aldo Raudver)

Teisel korral, kui sõitma läksin, oli juba lumi maas ja ilm oli päris käre. Ütlen kohe, et külma ilma kannatavad mõlemad droonid väga hästi, mis aga külma ei kannatanud, oli minu sõbra nutitelefon, mida kasutasin juhtimispuldina. Viimast lendu Mavicuga juhtisin põhimõtteliselt ilma pildita, siiski sain üllatavalt hästi maandutud. Ainus, mis mind häiris, oli see, et tänu sisse ehitatud sensoritele ei allunud Mavic laskumise lõpus enam nii hästi minu kontrollile. Mis aga tol hetkel veidi rohkem kannatasid, olid minu närvid.

Sel korral sain rohkem aimu ka droonide tugevusest. Olin neid kogu aeg pidanud pigem „õrnadeks mänguasjadeks“, kuid ühel maandumiskorral suutsin Mavicuga maanduda nii, et pooled propellerid käisid korralikult vastu maad. Eks asi oli suuresti selles, et maapind oli juba jààs ning mitte enam nii tasane. Panime küll joogamati alla, et tasandada, kuid ka see ei aidanud kaasa sujuvale maandumisele. Päris hirmus on sulle usaldatud 1000 eurose mänguasjaga niimoodi vastu maad sõita. See aga pani mind môistma, kui palju tugevamad droonid tegelikult on, kui olin alguses ette kujutanud.

Kui rääkida kaameratest, siis Mavicu kaamera on palju väiksem, kui Phantomil. Seda võib võrrelda näiteks mobiiltelefonide kaameratega. Phantomi oma sarnaneb pigem GoPro kaameraga. Pilt on Mavicul kitsam, tuules filmides palju ebastabiilsem ning otse lennates keerab kaamerapilt automaatselt veidi allapoole, Phantomil mitte. Seega, vaidlusmomente on palju. Kumb on siis parem?

Foto: DJI Mavic Pro, Meenikunno raba (9.12.17) (Kristin Hansen)

Kuna olen naisterahvas ning ka kunstitudeng, ei saa kommenteerimata jàtta disaini. Phantomi voolujoonelisus, vàrv ning tàiuslikkus iga selle osa vahel, samas väga lihtne ning arusaadav kasutatatavus kaaluvad minu jaoks üle Mavicu kompaktsuse eesmàrgil loodud vàlimuse.

Kokkuvõtteks, kellele siis sobib Mavic ning kellele Phantom? Internetis otsinguid tehes, ütles mulle selline lehekülg nagu www.myfirstdrone.ee, et 20% populatsioonist sobiks Phantom, kuna kaamera on tunduvalt kvaliteetsem. Ülejäänud 80% sobiks aga Mavic, sest hinna ja kvaliteedi suhe on palju parem. Droon on kompaktne, kaamera on piisavalt hea, töötab hästi app´iga ja sellel on parim live video! Mina ise arvan ennast kuuluvat selle 20% hulka ning kui ühel hetkel endale drooni soetama hakkan, siis kaaluksin pigem veidi kvaliteetsemat ning kallimat lahendust.

Foto: Photopoint

Photopointist saab praegu Mavic Pro 1099eur (allahindlus 8%)
https://www.photopoint.ee/en/drones/671190-dji-mavic-pro

Phantomi Pro aga 1699eur (https://www.photopoint.ee/en/drones/702263-dji-phantom-4-pro) ja Phantom Pro + aga 1999eur (https://www.photopoint.ee/en/drones/712499-dji-phantom-4-pro)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *